Dermaroller, cilde mikro kanallar açan, dönen bir silindir üzerinde bulunan minik iğneciklerden oluşan bir mekanizmadır. Cildi uyarmak için kullanılır. Açılan kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin daha çok ulaşması sağlanır.

Uygulama ile akne izlerinin tedavisinde, geniş gözeneklerin sıkılaştırılmasında, göz altı morluklarının giderilmesinde ve saç dökülmesi gibi birçok problemde oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor.Uzmanlar, 3-9 ay arasında tam olarak sonuç alındığını, kontrollü çalışmalarda 6-8 sonra kollajende yüzde 200 artış görüldüğünü belirtiyor.

Tedavide kullanılan dermaroller cilt üzerinde gezinirken deride yüzlerce minik kanal açar.Mikro iğnelerin oluşturduğu bu mikro kanallar cilt tarafından yara olarak algılanır ve cilt kendini onarmaya başlar.Kollajen ve hyaluronik asit yapımı tetiklenir ve cildin kendi kendini yenilemesi ve yapılanması sağlanır.Böylece kullanılan dermaroller kırışıklık,sarkma,çatlak oluşumu,yara ve sivilce izlerinde etkili şekilde kullanılır. İşlem öncesinde hastaya anestezik krem sürülebilir.Uygulama alanında cihaz 15-20 kez cilt üzerinde gezdirilir ve yapılan işlem sırasında küçük kanamalar oluşabilir.Tedavi sonrasında cilt yenileyici,güneş koruyucu kremler ve losyonlar kullanılabilir.Bu işlem, uygulama alanına göre yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer.2-6 hafta aralıklarla uygulanan bu tedavi yönteminin daha etkili olabilmesi için en az 6 seans uygulama gereklidir.Yapılan dermarollerin(mikro iğneleme) etkisi 3 ay sonucunda görülebilir.Dermaroller kimyasal peeling,fraksiyonel lazer,PRP ve mezolift gibi tedavi yöntemleriyle  kombine kullanıldığında tedavi etkinliği arttırılabilir.